Od prawie 20 lat jesteście obecni na rynku, co jest waszym wyróżnikiem?
Przystępność, nasza otwartość i gotowość do wysłuchania pracowników. Każdy pracownik ma swojego opiekuna, z którym może o wszystkich sprawach i problemach porozmawiać. W sprawach zbyt trudnych językowo, służy pomocą polskojęzyczny pracownik.
Nie bez znaczenia są też: niemiecka umowa o pracę, zagwarantowane pełne świadczenia socjalne, nasze doświadczenie od 1996 roku, płynność zleceń – pracownicy nie są wysyłani do domu i nie czekają bez wynagrodzenia – mówi w wywiadzie Katarzyna Palaszkiewicz, dyrektor ds. rekrutacji w Dremo Personaldienstleistung GmbH.
Jak obecnie wygląda wasza działalność?
Firma Dremo Personaldienstleistung GmbH jest odpowiednikiem agencji pracy tymczasowej. Oznacza to, że wszystkich pracowników zatrudniamy u siebie i dla siebie. To my wypłacamy wynagrodzenie miesięczne, odprowadzamy świadczenia socjalne itd. Następnie naszych pracowników przekazujemy, leasingujemy naszym partnerom, klientom biznesowym, z którymi współpracujemy na podstawie zawartych umów. Oznacza to, że pracownicy muszą zmieniać miejsce wykonywania swoich usług. Zatrudniamy pojedyncze osoby fizyczne na niemiecka umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.
W jakich branżach działają wasi klienci?
Współpracujemy z zakładami rzemieślniczymi i przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Są to często firmy rodzinne, ale także duże zakłady przemysłowe i produkcyjne, jak np. fabryki mebli, domy meblowe itd.
Opiekunowie medyczni są przekazywani wyłącznie do domów opieki lub domów seniora.
W jakich zawodach najczęściej oferujecie zatrudnienie?
Obecnie poszukujemy kandydatów na następujące stanowiska: elektryk budowlany, monter instalacji sanitarnych / hydraulik, stolarz, monter podłóg, parkieciarz oraz opiekun osób starszych, opiekun medyczny do domów opieki.
Jakie potencjalne zagrożenia na rynku niemieckim mogą się pojawić dla pracowników z zagranicy?
Mało jest realnych zagrożeń przy zatrudnieniu w firmie o naszym profilu. Jesteśmy związani umowami taryfowymi (układy zbiorowe różnych związków zawodowych), które nakładają obowiązek wypłacania wynagrodzenia zgodnego z taryfą i równego traktowania pracowników niemieckich i obcokrajowców.
Pewne niebezpieczeństwo niesie niedostateczna znajomość języka lub jej brak. Można wtedy popełnić błędy w miejscu pracy lub źle zrozumieć polecenia.
Wiadomo, że kandydaci nie zawsze spełniają wasze oczekiwania, na jakie problemy napotykacie podczas rekrutacji?
Są to:
- brak odpowiedniej znajomości języka niemieckiego,
- brak właściwego doświadczenia zawodowego,
- niechęć do zmian miejsca pracy / chęć do pracy w wybranym regionie,
- chęć do pracy w parze / grupie.
Jak wygląda ogólny obraz rynku pracy w Niemczech i jakie są prognozy?
Zgodnie z prognozami, na niemieckim rynku pracy, zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników będzie rosło.
Poza tym, w Niemczech nie szykuje się zaostrzenie prawa imigracyjnego. Mieszkańcy EU obowiązuje wolność osiedlania na jej terytorium i tak powinno pozostać. Całkowicie odmiennie prezentuje się za to sytuacja dla osób spoza Unii Europejskiej.
Pojawienie się nowych miejsc pracy jest zależne od sytuacji gospodarczej kraju. A na razie nie zapowiada się, aby miała nastąpić dekoniunktura. Oczekujemy rozwoju i wzrostu liczby zatrudnianych pracowników w krótszej, jak i dłuższej perspektywie czasowej.
Katarzyna Palaszkiewicz, jest dyrektorem ds. rekrutacji na Polskę w Dremo Personaldienstleistung GmbH. Posiada kilkuletnie doświadczenie. Jest ekspertem w rekrutacji internetowej pracowników z branż technicznych.
Warto przeczytać: