Strona główna / Aktualności / e-Rekrutacja

e-Rekrutacja

22.03.2012

sieć globalnych powiązańElektroniczna rekrutacja (w skrócie: e-Rekrutacja) zastąpuje już praktycznie na każdym etapie rekrutację rozumianą w tradycyjny sposób. Znikają powoli ogłoszenia o pracę z prasy i przenoszą się do Internetu. Proces gromadzenia i przetwarzania danych kandydatów, też już odbywa się w formie elektronicznej. Poszukiwanie pracy przez kandydatów przeniosło się również do świata wirtualnego. Kandydaci budują swoje profile na portalach społecznościowych i resume w formie elektronicznej. Wystarczą dwa kliknięcia, upload CV i aplikacja wysłana.

Proces rekrutacyjny dzięki rozwiniętej elektronice i oprogramowaniu przyjmuje najróżniejsze kształty. Dzięki internetowi cały czas się rozwija – tworząc przeróżne formy dostosowane do oczekiwań pracodawców oraz branż. Ewolucja rekrutacji w e-rekrutację przebiega bardzo dynamicznie.

Nie tak dawno dodawaliśmy oferty pracy do wybranych serwisów, czekając jak zaczną spływać aplikacje od kandydatów. Dziś mamy do dyspozycji systemy, dzięki którym wprowadzamy raz ogłoszenie, a system eksportuje je do dziesiątek serwisów pracy. System nie tylko jest odpowiedzialny za eksport ogłoszeń, ale i za przetwarzanie danych kandydatów: oznaczanie statusami – kategoryzowanie, kontakt czy bezpieczne gromadzenie według określonych kryteriów.

Narzędzia informatyczne, technologia i konkurecja czynią e-rekrutację jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi usług biznesowych. Dziś rekruterzy mogą w bardzo prosty sposób wybierać z kilkunastu ogólnodostępnych zarzędzi poczynając od serwisów pracy pełniących częsniowo rolę systemów rekrutacji elektronicznej, jak i z systemów e-rekrutacyjnych połączonych siecią serwisów pracy. Tę drugą rolę odgrywa nasz autorski system HR-SZOP.

e-Rekrutacja na początku swojego istnienia była bardzo droga. Ceny ogłoszeń przekraczały tysiąc złotych za pojedyncze ogłoszenie, w pakietach można było je nabyć ze zniszką nawet 20%, ale i taka cena przyprawiała rekruterów o zawrót głowy. Dziś ceny ogłoszeń przekraczające cenę 250 zł uważamy za zabyt wysokie. Cena za korzystanie z systemów rekrutacyjnych też nie należała do niskich. Przykładowo za korzystanie z jednego z pierwszych systemów rekrutacyjnych płacono ponad 800 zł netto miesięcznie. Emisja ogłoszeń była dodatkowo płatna. Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Na rynku jest kilka porównywalnych ze sobą systemów i serwisów pracy.

Technologia i Internet spowodowały radykalne obniżenie kosztów rekrutacji. Dzięki systemom elektronicznej rekrutacji branża HR rozwija się z olbrzymią prędkością. Obniżenie kosztów i wzrost skuteczności to podstawowe wartości, dzięki którym e-Rekrutacja stała się powszechna w prawie każdej firmie.

Warto przeczytać: