Strona główna / Aktualności / Niewystarczająca liczba kandydatów wyzwaniem dla branży budowlanej

Niewystarczająca liczba kandydatów wyzwaniem dla branży budowlanej

26.10.2017

pracownicy budowlani

Kumulacja inwestycji w branży budowlanej nastąpi w latach 2018 -2020, co będzie rodziło szereg wyzwań dla branży. Jednym z takich wyzwań będzie dostępność siły roboczej – mówi Paweł Sadowski z Deloitte. Wzrost kosztów materiałów i robocizny może w perspektywie kilku kolejnych kwartałów znaleźć odbicie w niższych wynikach spółek budowlanych – Donosi PAP.

Od wielu już miesięcy mamy do czynienia na rynku budowlanym z niewystarczającą ilością rąk do pracy w kraju jak i za granicą. W Polsce coraz większą rolę pełnią pracownicy z Ukrainy i Białorusi, bez nich niektóre firmy nie wybudowałby dosłownie niczego.

To oczywiście przekłada się na podobne problemy z pozyskiwaniem pracowników budowlanych na zagraniczne kontrakty. Bardzo dużo agencji pracy już narzeka na brak kandydatów, na to że aplikacji spływa mniej niż kilka lat temu. Niestety, nie będzie łatwo. W szczególności łatwo nie będą miały firmy młode i te niesprofilowane na konkretne sektory. Odchodzą do przeszłości firmy bazujące na jednym, czy dwóch kontaktach.

Rosną też koszty pozyskiwania kandydatów, czyli nakłady na reklamę i publikowanie ogłoszeń. Dziś już opublikowanie jednego ogłoszenia może nie wystarczyć. Aby pozyskać odpowiednich kandydatów, musimy zarzucić sieci ogłoszeniowe na kilka miesięcy przed i je utrzymywać.

źródło: PAP, 23.10.2017, http://biznes.pap.pl/pl/news/video/info/2428327,1,brak-wykwalifikowanych-pracownikow-wyzwaniem-dla-branzy-budowlanej

Warto przeczytać: