Strona główna / Aktualności / Ukraińcy ratują polską gospodarkę?

Ukraińcy ratują polską gospodarkę?

12.03.2018

ukraińscy robotnicy na ulicy

„Polska stała się krajem z największą w Europie liczbą imigrantów. Zdaniem ekspertów od rynku pracy armia przyjezdnych Ukraińców ratuje naszą gospodarkę przed upadkiem” , pisze w artykule opublikowanym w „Newsweeku” Wojciech Cieśla. Liczbę Ukraińców pracujących w Polsce szacuje się na około półtora miliona, choć brakuje dokładnych danych, które dokumentowałyby, ilu przybyszów zza wschodniej granicy mieszka i pracuje w Polsce.

Pracowników z Ukrainy spotykamy w wielu polskich firmach, w dużych i małych zakładach, a także w restauracjach czy sklepach. Niejednokrotnie decydują się oni na pracę, której nie chcą wykonywać Polacy, i akceptują niższe stawki, które i tak przekraczają te, jakie mogliby uzyskać w swojej ojczyźnie. To, jak wielu Ukraińców sprowadziło się do Polski, widać m.in. w biurach tłumaczeń i szkołach językowych – wśród cudzoziemców korzystających z usług tych placówek Ukraińców jest naprawdę sporo.

Ponda milion osób na rynku pracy to niebagatelna liczba. Według ekspertów cytowanych przez Cieślę, dzięki Ukraińcom polska gospodarka unika ogromnych problemów w sytuacji, gdy znacząca liczba Polaków zdecydowała się na emigrację zarobkową, pozostawiając po sobie sporą lukę na rynku. Ukraińcy wypełniają tę lukę i obsadzają zawody deficytowe. Pracując w Polsce, „budują kapitał Polaków na przyszłość, budują polskie PKB”. Nie inaczej postępują Polacy na Zachodzie – wyjeżdżają z tych samych powodów, które sprawiają, że obywatele Ukrainy imigrują do Polski: w nowym miejscu żyje im się lepiej. Nie da się nie zauważyć analogii – Ukraińcy wzmacniają polską gospodarkę, tak samo jak Polacy wzmacniają gospodarki zachodnioeuropejskie.

W momencie, gdy trudno byłoby nam się obejść bez pracowników z Ukrainy, wyzwaniem dla Polski powinno być stworzenie rozsądnego programu imigracji i kształcenia dla osób napływających, uporządkowanie polityki demograficznej, podsumowuje Cieśla. Zwłaszcza w obliczu przyszłego otwarcia się dla obywateli Ukrainy rynku pracy w Niemczech.

Zródło: http://www.newsweek.pl/biznes/prekariat-w-polsce-czy-ukraincy-uratuja-polski-rynek-pracy-,artykuly,416334,1.html [dostęp: 5.03.18]. Oraz opracowania własne.

Polecamy: