Strona główna / Aktualności / Dlaczego Polacy pracujący za granicą nie chcą wracać do kraju?

Dlaczego Polacy pracujący za granicą nie chcą wracać do kraju?

30.04.2018

Czyli jakie siły działają na Polaków pracujących za granicą

Polacy w kawiarni

Raport Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków VII” z listopada 2017 roku wskazuje, że aż 8 na 10 Polaków doświadczyło emigracji zarobkowej osobiście lub ma w otoczeniu kogoś bliskiego, kto przebywał za granicą i tam zarabiał. Ponad połowa osób z tej grupy uważa, że emigranci zarobkowi nie będą wracać do Polski.

Dla polskiej gospodarki emigracja zarobkowa to poważny problem. W tej chwili na rynku brakuje ponad 154 tys. pracowników, a połowa pracodawców narzeka na problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Niestety wydaje się, że apele polskich polityków nakłaniających Polaków do podejmowania pracy w kraju i powrotu z zagranicy pozostają bez echa. Emigranci zarobkowi nie wracają, a kolejni wyjeżdżają za pracą. Nie zmienia tego poprawiająca się sytuacja na polskim rynku pracy: wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia czy powiększająca się liczba ofert – według danych GUS liczba Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i kilku innych krajach UE w 2016 r. jeszcze się zwiększyła w stosunku do lat poprzednich.

Jakie są przyczyny tej sytuacji?

Wydaje się, że wśród wracających są przede wszystkim osoby, których bliscy pozostali w Polsce. Jednym słowem, najczęściej wracają ci, których rodziny czekają w kraju. Zdecydowanie rzadziej wracają osoby samotne, zwłaszcza młode – to one najszybciej aklimatyzują się w nowym miejscu i tam układają sobie życie. Często zdarza się, że pracujący za granicą ściągają do siebie pozostałych członków swoich rodzin. Nie zawsze od razu i trwa to nawet kilka lat, ale ostatecznie cała rodzina wyjeżdża z Polski, by żyć i pracować razem w innym miejscu. O tym zjawisku świadczą między innymi coraz mniejsze sumy, które Polacy pracujący za granicą przesyłają do kraju.

Siła nabywcza

Nie da się ukryć, że najważniejszym argumentem za tym, by próbować szczęścia gdzie indziej, są różnice w zarobkach. Siła nabywcza euro, korony szwedzkiej czy korony norweskiej jest dużo wyższa niż złotego, a to przekłada się wprost na lepszy poziom życia. Zachętą do powrotów mógłby być wzrost płac w Polsce, ale niestety nie wszędzie i nie w każdym zawodzie możliwe są takie podwyżki, by wynagrodzenia w kraju mogły konkurować z tymi, jakie otrzymują nasi rodacy za granicą.

Siła przyzwyczajenia

Jeszcze jedna przyczyna, dla której emigranci zarobkowi pozostają za granicą, to przyzwyczajenie – po kilku latach wiele osób po prostu nie wyobraża sobie powrotu, obniżenia zarobków i zmiany trybu życia. Ludzie wrastają w nowe otoczenie i nie chcą fundować sobie rewolucji, jaką byłby powrót do Polski i szukanie swojego miejsca na rynku pracy. Z tym ostatnim zjawiskiem wiąże się to, że wiele osób, które pierwotnie deklarują powrót do Polski („Popracuję kilka lat, odłożę trochę pieniędzy i wracam”), tak naprawdę nie wróci. Zakładane „kilka lat pracy za granicą” to długi okres i znaczna część emigrantów po prostu zmieni zdanie.

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/polacy-nie-chca-wracac-z-emigracji-raport-work-service/9cy8twj [dostęp: 25.04.18].
  • http://porp.pl/g2/2017_11/fc296d686e64f3334e6e9f98164e57a4.pdf [dostęp: 25.04.18].

Warto przeczytać: