Strona główna / Aktualności / Co to jest ATS – Applicant tracking system?

Co to jest ATS – Applicant tracking system?

10.04.2014

ATS, to system zarządzania kandydatami rozbudowany często o funkcjonalności eksportu ofert pracy. Jego główną funkcją jest wspomaganie w rekrutacji elektronicznej, rozumianej jako rekrutacji internetowej. Na początku istnienia ATS’ów korzystanie z nich było zarezerwowane dla dużych firm i międzynarodowych korporacji. Dziś, w dobie przenoszenia procesów pracy do Internetu, każda – nawet najmniejsza firma, może bez przeszkód korzystać z takiego systemu online.

Jakie cechy posiada system ATS?

  • Umożliwia zarządzanie procesami rekrutacyjnymi – m.in. wprowadzanie ogłoszeń.
  • Zbiera, sortuje oraz oznaczanie zebrane w bazie danych aplikacje kandydatów.
  • Eksportuje ogłoszenia na serwisy pracy.
  • Może udostępniać moduł komunikacyjny – rekruter <-> kandydaci.
  • Umożliwia wgląd w przesłane przez kandydatów dokumenty aplikacyjne.
  • Pozwala na tworzenie harmonogramów i kalendarzy.

Klasyczny opis procesu rekrutacyjnego w ATS

Czy HR-SZOP jest systemem ATS?

HR-SZOP jest systemem ATS, udostępnianym online w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Klienci za jego pomocą, w prosty sposób konfigurują rekrutacje, które błyskawicznie są eksportowane na zewnętrze serwisy pracy. Kandydaci grupują się w poszczególnych zbiorach rekrutacyjnych. Rekruterzy mogą nadawać kandydatom określone statusy w procesie oraz przeglądać ich dokumenty aplikacyjne.

HR-SZOP’a można bardzo łatwo zintegrować z różnego rodzaju oprogramowaniem zewnętrznym i korzystać tylko z niektórych modułów i funkcjonalności jakie on udostępnia. Jest to bardzo ważne dla firm już posiadających systemy rekrutacyjne lub oprogramowanie wspierające tylko niektóre procesy.

Zobacz również: