Strona główna / Aktualności / Nauka języka obcego jako przepustka do pracy za granicą

Nauka języka obcego jako przepustka do pracy za granicą

21.03.2018

młodzież uczy się języka obcego

Umiejętność posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym jest dużym atutem na rynku pracy. Dotyczy to najczęściej używanych języków, jak angielski czy niemiecki, ale i coraz bardziej popularnych języków skandynawskich, a także  języków azjatyckich.

Opanowanie języka obcego poszerza zakres ofert pracy, na które można aplikować. Język umożliwia znalezienie lepiej płatnego zajęcia w Polsce, a także otwiera drzwi do pracy za granicą. W różnych branżach w Polsce poszukiwani są np. specjaliści władający językiem koreańskim. Szansę na szybkie zatrudnienie za granicą mają m.in. osoby znające język niderlandzki. Dlatego też nauka języka obcego jest bardzo dobrym pomysłem: pozwala realnie zwiększyć swoje szanse na rynku. Warto jednak zdecydować się na kurs, który da przyszłemu pracownikowi najbardziej przydatne umiejętności, a więc z jednej strony umożliwi mu swobodną komunikację, z drugiej – wyposaży go w słownictwo branżowe.

Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną, młodzi specjaliści mają z czego wybierać: propozycje szkół językowych są bardzo różnorodne, na rynku działa także wielu lektorów freelancerów. Ponadto część firm rekrutujących kandydatów do pracy za granicą organizuje krótkie, ale bardzo intensywne kursy językowe dla przyszłych pracowników. Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacji, zostają przeszkolone i po ukończeniu kursu wysłane do pracodawcy za granicę.

Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym połączyć kształcenie zawodowe i językowe, jest skorzystanie z oferty szkół branżowych uczestniczących np. w programie praktyk zagranicznych Erasmus+. W ramach tego programu organizowane są wyjazdy na praktyki dla uczniów i nauczycieli. Dzięki nim młodzi specjaliści mogą uczyć się jednocześnie zawodu i języka obcego w warunkach najbardziej sprzyjających rozwojowi umiejętności komunikacyjnych – wśród rodzimych użytkowników języka. Mają przy tym szansę już w trakcie nauki nawiązać znajomości zawodowe i zorientować się w możliwościach na zagranicznym rynku pracy. To wszystko procentuje w przyszłości.

Warto przeczytać: