Strona główna / Aktualności / Czy mamy problem z przekwalifikowywaniem się?

Czy mamy problem z przekwalifikowywaniem się?

07.05.2018

osoba nie chcąca podjąć pracy

Zmiana obranej ścieżki kariery nie jest łatwa. Wymaga wyrzeczeń i sporej determinacji. Nie da się jednak ukryć, że na coraz bardziej dynamicznym rynku przekwalifikowanie się i dokształcenie jest niekiedy jedynym sposobem, by uniknąć bezrobocia albo uzyskać satysfakcjonujące warunki pracy, dobre zarobki i otworzyć przed sobą możliwości rozwoju. Wydaje się jednak, że Polacy, zwłaszcza ci pracujący fizycznie, na przykład w branży budowlanej, nie chcą się przekwalifikowywać.

Skąd ta niechęć?

Trzeba zacząć od tego, że wielu młodych ludzi nie podejmuje w ogóle pracy zawodowej. Jak podaje „Dziennik Bałtycki”, w 2016 roku co czwarty dorosły (do 24 roku życia) mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego czy podkarpackiego nie pracował i nie kształcił się. W pozostałych województwach też obserwuje się ten problem.

Jakie są przyczyny tej sytuacji?

Przede wszystkim niechęć do podejmowania pracy, zwłaszcza wśród osób o niższym wykształceniu. Wielu młodych ludzi, zamiast pójść do pracy, woli pozostać na garnuszku u rodziców. Taki rodzicielski „sponsoring” może trwać przez lata i skutkować całkowitym brakiem motywacji u dzieci, które nie czują potrzeby zarabiania.

Wikt i opierunek ze strony rodziców czy dziadków skutecznie zniechęca także do doszkalania się i zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Wielu młodych, którzy podjęli nisko płatną pracę fizyczną, nie inwestuje w siebie i nie dąży do zmian. Z jednej strony wynika to z wygodnictwa (po co się wysilać, skoro rodzina zapewnia mieszkanie i wyżywienie), z drugiej: z lęku przed tym, co nowe i nieznane. Niebagatelne znaczenie ma też wpływ otoczenia i grupy społecznej, w której ludzie – znajomi, koledzy z pracy, sąsiedzi – powielają ten sam wzorzec.

Wreszcie, dla części osób, w tym zwłaszcza bezrobotnych, problemem jest wykluczenie edukacyjne i cyfrowe. Niekontynuowanie nauki po przekroczeniu wieku obowiązku szkolnego oraz brak możliwości i umiejętności, by korzystać z nowych mediów, to poważna bariera w zdobywaniu kwalifikacji pożądanych na rynku pracy. Dotyczy nie tylko młodych bez pracy i z niskim wykształceniem, ale i wielu 40- i 50-latków.  Niestety skutecznie utrudnia zmianę profesji i poprawę swojej sytuacji zawodowej.

Źródła:

  • http://www.dziennikbaltycki.pl/edukacja/a/dorosli-polacy-nie-chca-sie-uczyc-i-doksztalcac-wiec-klepia-biede,9449794/ [dostęp: 02.05.18].
  • http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/polacy-przekwalifikowanie [dostęp: 02.05.18].

Warto przeczytać: